Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - AKADEMIA MEDIA INFORMACYJNE
   
COUNTRY:
         
 
 
GO Poland  
 
 
GO World  
 
 
Akademia Media Informacyjne - Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

*nie jest grzechem nie wiedzieć, grzechem jest udawać, że się wie i nic z tym nie robić * nie wyważaj otwartych drzwi, staraj się korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dostępnych narzędzi, pytaj innych o ich doświadczenia * dzielimy się tym co najcenniejsze: swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami dotyczącymi obszarów związanych ze specyfiką realizowanych zadań jak i organizacją pracy; dla każdego z Nas są one dużym ułatwieniem i źródłem inspiracji * do tworzenia nowych produktów, narzędzi, procedur, standardów zapraszamy inne osoby zainteresowane danym tematem; wykorzystaj efekt synergii zespołu * wspólnie poszukujemy rozwiązań w przypadku, gdy pojawia się trudny problem *dla Nas najważniejszy jest Twój sukces; Twój sukces będzie Naszym sukcesem

 
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 

 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Literatura patriotyczna  
 
   
Przedszkolak  
Uczeń  
Gimnazialista  
Szkoła średnia  
Szkoła techniczna  
Licencjat  
Magister  
Doktorat  
Profesor  
   
 
Biblioteka GMI  
 
   
   
 
   
 
Encyklopedia
Columbus
GMI
 
 
   
   
 
 
Akademia Grupa Media Informacyjne  
   

Akademia GMI Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia. Czytaj dalej ...

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Słownik terminów numizmatycznych

Al marco - sposób emitowania monet wg określonej jednostki wagowej kruszcu, z której wybijano ściśle określoną liczbę monet, dopuszczalne były natomiast różnice wagi poszczególnych monet.

Al pezzo - sposób emitowania monet, stosowany głównie do wyższych nominałów, polegający na tym, że poszczególne sztuki monet musiały odpowiadać określonemu standardowi wagowemu; w przypadku zaniżonej wagi monety przetapiano, gdy była zawyżona justowano.

Awers - główna strona monety zawierająca informacje o emitencie.

Bilon - stop o bardzo niskiej zawartości srebra, obecnie popularna nazwa drobnych monet.

Demonetyzacja - wycofanie monety z obiegu lub spadek jej kursu rynkowego w dobie kryzysu menniczego.

Egzonumia - nauka zajmująca się badaniem, opisem i systematyzowaniem żetonów, medali i innych przedmiotów monetopodobnych, które nie są prawnymi środkami płatniczymi.

Emisja - puszczanie w obieg pieniędzy, realizowane na podstawie kursu określonego przez emitenta.

Fajn - masa kruszcu szlachetnego zawartego w danej monecie.

Grading - profesjonalne określenie stanu zachowania monety wg przyjętej skali oraz oficjalne potwierdzenie jej autentyczności.

Justowanie - doprowadzanie za ciężkich krążków niewybitych jeszcze monet do przepisowej wagi; polegało to na spiłowywaniu pilnikiem obrzeża lub powierzchni, co pozostawiało widoczne ślady, nie zawsze likwidowane podczas bicia monety.

Legenda - napis występujący na monecie, na ogół w otoku, dookoła wyobrażenia, chociaż również w polu monety, a także w odcinku lub poziomo pod wyobrażeniem.

Mennica - miejsce produkcji monet, medali i żetonów oraz stempli do ich wykonywania.

Mincerz - pracownik mennicy, zatrudniony przy produkcji monet - sporządzaniu blankietów i tłoczeniu z nich monet, pierwotnie podległy mincmistrzowi.

Mincmistrz - techniczny organizator i kierownik pracy mennicy, odpowiedzialny za bite monety i stąd często umieszczający na nich swoje znaki; wraz z rozwojem techniki menniczej ranga zawodu malała.

Moneta - przeważnie metalowy znak pieniężny, o określonej formie, opatrzony znakiem emitenta, gwarantującym jego wartość.

Moneta bulionowa - moneta bita z metali szlachetnych na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału; jej wartość zależy od aktualnych cen kruszców szlachetnych.

Moneta gruba - określenie monety o wysokim nominale i dużej zawartości kruszcu (np. w średniowieczu grosz, w nowożytności talar).

Moneta niema (anepigraf) - moneta bez napisów i innych znaków umożliwiających jej bliższą identyfikację.

Moneta podwartościowa - określenie monety, której wartość nominalna wyraźnie przewyższa cenę jej wytworzenia (zawartego kruszcu szlachetnego i wykonania).

Moneta zdawkowa - moneta o niskim nominale.

Naśladownictwo monetarne - powielanie monety wzorcowej poza jej miejscem wybicia dla upodobnienia zewnętrznego, ułatwiającego obieg naśladownictwa na prawach monety wzorcowej (np. imitacje antycznych monet greckich i rzymskich przez ludy "barbarzyńskie").

Nominalizm - teoria monetarna głosząca, że moneta czerpie wartość ze stempla pana menniczego i będąc miernikiem wartości sama wartością samoistną nie jest; autorem tej teorii był Arystoteles, a rozwinął ją Tomasz z Akwinu.

Nominał - oficjalna wartość monety, zaznaczona najczęściej cyfrą, a niekiedy tylko za pomocą punktów i innych znaków.

Numizmatyka - nauka pomocnicza historii (i archeologii) badająca monety oraz inne środki płatnicze jako źródła historyczne (oraz archeologiczne) w aspektach politycznym, kulturowym, gospodarczym, artystycznym i technicznym.

Obieg monetarny - zjawisko gospodarcze wynikające z funkcji monety między jej emisją a tezauryzacją lub demonetyzacją, uzależnione od ilości pieniądza w cyrkulacji i jej szybkości oraz poziomu cen.

Odcinek (egzerga) - nazwa dolnego pola monety odciętego od reszty krążka poziomą linią jak cięciwą.

Otok - linia biegnąca wzdłuż krawędzi monety zabezpieczająca ją przed nadmiernym wycieraniem się; podstawowe typy otoku to liniowy i perłowy.

Stopa mennicza - ilość wybitych monet z określonej jednostki wagowej kruszcu.

Pieniądz - środek wymienny i powszechna miara wartości, jej wzorzec i nośnik.

Prawo Kopernika-Greshama - prawo głoszące, że zła moneta (o niskiej zawartości kruszcu) wypiera z obiegu lepszą (o wysokiej zawartości kruszcu) o tym samym nominale, sformułowane przez M. Kopernika w traktacie Monetae cudendae ratio z 1526 r. i powtórzone przez T. Greshama w 1558r.

Puncowanie - wytłaczanie na stemplu menniczym elementów wyobrażeń lub napisów za pomocą uderzanego młotkiem miniaturowego tłoku-puncy.

Renovatio monetae (renowacja monety) - system przyjęty w polityce monetarnej, w szczególności średniowiecznych państw europejskich, polegający na wymienianiu przez pana menniczego monet znajdujących się w obiegu na nową emisję z korzyścią dla emitenta.

Rant - określenie krawędzi monety.

Rewers - odwrotna w stosunku awersu strona monety.

Seigerowanie - nielegalny proceder, stosowany szczególnie w przypadku bicia monet al marco, polegający na wybieraniu spośród posiadanych monet cięższych sztuk w celu ich przetopienia.

Stempel menniczy - wykonane w tłoku negatywowe przedstawienie awersu lub rewersu monety służące do jej wybijania z kawałku metalu.

Stempel lustrzany - określenie monet bitych specjalnie obrobionym stemplem powodującym matowość rysunku i błyszczące tło.

Tezauryzacja - (z grec. thesaurós - skarb), gromadzenie pieniędzy i kruszców szlachetnych, skutkiem czego wycofywane były one z obrotu kruszcowego i pieniężnego; materialnymi tego śladami są skarby monet i innych cennych przedmiotów.

Typ monety - jednostka klasyfikacyjna, będąca jednocześnie wzorem ikonograficzno-epigraficznym monety, służąca do systematyzowania materiału numizmatycznego.

Znak menniczy - znak umieszczany na monecie pozwalający na identyfikację mincmistrza lub innej osoby odpowiedzialnej za oznakowaną monetę, bądź też identyfikację samej mennicy lub kolejnej emisji w systemie okresowej wymiany pieniądza.

Aes grave - (łac. "ciężki spiż"), także aes libralis (łac. "funt spiżu"), najstarsza jednostka pieniężna republiki rzymskiej, przedstawiająca m.in. a awersie dwugłowego Janusa, a na rewersie dziób okrętu i znak wartości.

Aes rude - (łac. - "nieforemny spiż"), przedmonetarny rzymski pieniądz metalowy odlewany z brązu, nie przedstawiający żadnych wyobrażeń, szacowany przez ważenie.

Aes signatum - (łac. - "sygnowany spiż"), przedmonetarny rzymski pieniądz metalowy, odlewany z brązu w formie płyty, przedstawiający wyobrażenie zwierzęcia lub inny symbol.

Antoninian - (łac. antoninianus), srebrna, później bilonowa, a nawet miedziana moneta rzymska, o wartości 2 denarów, wprowadzona najpierw przez Karakallę w 215r., a ostatecznie przez Gordiana w 238r., emitowana do panowania Dioklecjana (284-305), przedstawiająca na awersie głowę cesarza w promienistej koronie.

Argenteus - srebrna moneta rzymska wprowadzana przez Dioklecjana (284-305), bita do końca IV w.

As - miedziana, potem "brązowa" moneta rzymska, poprzedzona przedmonetarnymi formami pieniądza metalowego, wybijana od schyłku III w. p.n.e. do połowy III w. n.e., początkowo o wadze 11 g, w okresie cesarstwa funkcjonująca już jako moneta zdawkowa; srebrny denar odpowiadał z początku 10, później 16 asom.

Aureus - złota moneta rzymska wprowadzona przez Sullę w 84/83r. p.n.e., Pompejusza w 71r. p.n.e. i przez Juliusza Cezara w 48/47r. p.n.e., w ramach emisji wojennych, tzw. nummi castrenses, o wartości 23 denarów za Juliusza Cezara; znaczenie aureusa wzrosło za panowania Oktawiana Augusta, który wprowadził go na stałe do systemu monetarnego bijąc go w znacznych ilościach, głównie w założonej w Lugdunum centralnej mennicy cesarskiej, a jego wartość władca ustalił na 25 denarów; waga monety stopniowo malała (początkowo 1/40 funta, za Augusta 1/42, za Nerona 1/45, za Karakalli 1/50, a za Galiena 1/72 - 1/84 funta); bicia monety zaniechał Konstantyn Wielki (307-337) na rzecz solida.

Binio - określenie złotej monety z czasów cesarstwa rzymskiego o wartości 2 aurei.

Centenionalis - "brązowa" i srebrzona moneta rzymska o wartości 1/100 silikwy wprowadzona ok. 346-350 roku za panowania cesarza Konstansa i Konstancjusza II.

Centupondium - jednostka wagowa starożytnego Rzymu, równa 100 librom (funtom), o wadze 32,745 kg.

Chalkus - (grec. chálkeos), miedziana (brązowa) moneta grecka o wartości 1/8 obola (Ateny), bita od V w. p.n.e.

Cystofor - (grec. kistofóros, łac. cistophorus), srebrna moneta grecka o nominale tetradrachmy, bita w Azji Mniejszej, głównie na obszarze państwa pergamońskiego w II-I w. p.n.e., a następnie przez niektórych cesarzy rzymskich do Hadriana (117-138) włącznie, później jeszcze przejściowo za Septymiusza Sewera (193-211), odpowiadająca 3 denarom, przedstawiająca na rewersie cystę, z której wydostają się węże.

Darejka - złota moneta perska, bita prawdopodobnie od czasów Cyrusa (559-529 p.n.e.), a na pewno od Dariusza I (521-485 p.n.e.), do połowy IV w. p.n.e., o wadze ok. 8,4 g, przedstawiająca z jednej strony m.in. klęczącego króla z łukiem i włócznią oraz wklęśnięcie od uderzenia z drugiej.

Denar - (łac. denarius), przeważnie srebrna moneta rzymska, wprowadzona podczas II wojny punickiej, ok. 214r. p.n.e., o wadze 4,5 g, początkowo przedstawiająca na awersie głowę Romy w hełmie, a na rewersie galopujących Dioskurów i napis ROMA oraz cyfrę nominału X (10 asów), od którego wzięła się nazwa monety; denar stał się podstawową monetą republiki, w 1 połowie II w. p.n.e. zmniejszono jego wagę do 3,89 g., od ok. 140r. p.n.e. odpowiadał już 16 asom, zmieniając znak nominału na X, a od wznowienia emisji złotych monet za Cezara (49 - 44 p.n.e.) równy był 1/25 aureusa; denary bito na ogół z prawie czystego srebra, zdarzały się jednak nadużycia mennicze, których efektem były monety platerowane - z żelaznym lub miedzianym jądrem obłożone "warstewkami" srebra (subaeratus); w republice rzymskiej kolegium 3 triumwirów (kierujących sprawami monetarnymi) umieszczało na denarach, od połowy II w. p.n.e., swe nazwiska; pod koniec istnienia republiki na denarach imiona swe umieszczali także dygnitarze, głównie dowódcy armii, a Juliusz Cezar umieścił w 44r. p.n.e. nawet swoją podobiznę; w 64r. n.e. Neron obniżył ciężar denara do 3,41 g wprowadzając kilkuprocentową domieszkę miedzi; praktyka ta stosowana przez następnych cesarzy doprowadziła do stopniowej deprecjacji denara - w 194r. n.e. Septymiusz Sewer (193-211) zdewaluował monetę, redukując zawartość srebra poniżej 50%, przekształcając denara w pieniądz podwartościowy przy nie zmienionym kursie wymiennym na złoto; masowa emisja denara trwała do rządów Gordiana III (238-244), choć sporadycznie wybijano je także w 2 połowie III w., już niemal z czystej miedzi.

Dilitron - antyczna srebrna moneta grecka o wartości 2 litr, bita m.in. w Italii.

Dikeraton - grecka nazwa miliarense rzymskiego, oznaczająca podwójną silikwę.

Dinara - złoty stater kuszański (nubijski) o wadze ok. 8 g nawiązujący do systemu rzymskiego w III - V w.

Drachma - używana w starożytnej Grecji jednostka wagowa i monetarna, tradycyjnie wywodząca swą nazwę z wiązki (grec. draks) metalowych rożnów (grec. obeloi), odgrywającej rolę przedmonetarnego pieniądza, usytuowana w relacji 1 talent = 60 min = 6000 drachm = 36000 oboli, ważąca w zależności o stosowanego systemu w srebrze np.: 4,36 g (eubejski, później attycki), 6,28 g (fenicki), 6,20 g (eginecki), 2,80 g (koryncki); oprócz 1 drachmy emitowano jej wielokrotności: 2 (didrachma), 4 (tetradrachma), 6 (heksadrachma), 8 (oktodrachma), 10 (dekadrachma), rzadziej 3 (tridrachma) lub 5 (pentadrachma) i części: 1/2 (hemidrachma).

Dupondius - "brązowa" moneta rzymska o wartości 2 asów, w okresie republikańskim nosząca wartość II na rewersie, po reformie monetarnej Oktawiana Augusta (27r. p.n.e. - 19r. n.e.) bita przez pewien czas z mosiądzu (waga 13,64 g - 1/2 uncji) dla odróżnienia od "brązowych" asów, przedstawiająca głowę cesarza w koronie promienistej; bita do ok. 260r.

Follis - bilonowa, następnie miedziana moneta późnorzymska i bizantyjska (nazwa oznaczała pierwotnie sakiewkę lub mieszek z pieniędzmi, później follis był jednostką obrachunkową), wprowadzona przez Dioklecjana w wyniku reformy monetarnej z 294r.; w cesarstwie bizantyjskim od czasów Antastazjusza (491-518) miała wartość 40 nummi i nosiła symbol M - znak nominału.

Funt - (łac. pondus), rzymska jednostka wagowa, wynosząca 327,45 g, dzieląca się na 12 uncji, 288 scripulum, 1728 karatów (silikw); stosowana w mennictwie europejskim także kilkaset lat po upadku zachodniego cesarstwa rzymskiego, jako jednostka wagowa i obrachunkowa dzieląc się na 20 solidów i 240 denarów.

Glauks - (grec. "sowa"), popularna nazwa tetradrachm ateńskich przedstawiających na rewersie sowę, a na awersie głowę Ateny.

Greckie monety - monety wybite w greckich ośrodkach menniczych, a także monety powstałe poza greckimi poleis, ale z greckimi legendami lub z ikonografią nawiązującą do sztuki greckiej.

Heksas - (grec. hexás), starożytna brązowa moneta grecka o wartości 1/6 litry, bita w południowej Italii i na Sycylii.

Hekte - starożytna złota lub elektronowa moneta grecka, o wartości 1/6 statera, bita m.in. w Fokai i Mytilenie.

Hemihekte - (grec. hemíekton), złota moneta grecka o wartości 1/2 hekte (1/12 statera), bita głównie w Kyrenie; w elektronie bita w mennicach małoazjatyckich.

Hemilitron - srebrna moneta grecka o wartości 1/2 litry, bita na Sycylii, m.in. w Syrakuzach, później jako moneta brązowa bita na Sycylii i w południowej Italii.

Hemiobol - srebrna moneta grecka o wartości 1/2 obola (1/12 drachmy), bita głównie w Atenach.

Hemitetartemorion - srebrna moneta grecka o wartości 1/8 obola lub 1/48 drachmy, bita w Atenach; uważana za najmniejszą monetę na świecie (2mm średnicy).

Kontorniat - rzymski monetopodobny brązowy medalion, bity w IV - V w. z wizerunkami cesarzy rzymskich, Aleksandra Wielkiego i innymi, z charakterystycznym wysokim brzegiem (wł. contorno), najprawdopodobniej służył jako "bilet" wstępu i do celów propagandowych.

Kwadrans - (łac. quadrans), miedziana moneta rzymska o wartości 1/4 asa, w czasach republiki (III - II w. p.n.e.) m.in. przedstawiająca na awersie głowę Herkulesa a na rewersie dziób galery oraz 3 punkty oznaczające wartość 3 uncji.

Kwinar - (łac. quinarius), srebrna moneta rzymska bita od III w. p.n.e. do III w. n.e., o wartości 1/2 denara, przedstawiająca początkowo na awersie głowę Minerwy i cyfrę V oznaczająca wartość 5 asów, od II w. p.n.e. równa 8 asom; mianem złotego kwinara określano natomiast monetę o wartości 1/2 aureusa.

Lepton - w starożytnej Grecji początkowo jednostka wagowa, później brązowa moneta grecka o wartości 1/4 chalkusa (w Atenach), bita też na Wschodzie w okresie cesarstwa rzymskiego; także powszechna nazwa "miedziaka" w starożytności.

Libra - (łac. "waga"), antyczna jednostka wagowa - funt, stosowana w Italii, o zróżnicowanej lokalnie wielkości, dzieląca się na 12 uncji, stanowiła podstawę rzymskiego systemu wagowego (ciężar określa się najczęściej na 327,45 g); w I w. n.e. we wschodnich rejonach śródziemnomorskich równa ok. 410 g (libra ciężka) lub 360 g (libra lekka).

Litra - srebrna, sporadycznie brązowa, moneta bita na Sycylii od VI do II w. p.n.e., zbliżona wagowo do egineckiego obola (1,03 g); także sycylijska jednostka wagowa (109 g) odpowiadająca rzymskiej librze.

Maiorina - (łac. "duży pieniądz"), rzymska moneta miedziana z nieznaczną domieszką srebra, wymieniana w edyktach menniczych z IV w.

Miliarense - srebrna moneta rzymska o wartości 1/14 solida lub 1/1000 funta złota, później przeszacowana na 1/12 solida, czyli z 1 3/4 na 2 silikwy, bita od czasów Konstantyna Wielkiego (306-337) do Justyniana I (527-565).

Nummi incusi - (łac. "monety wklęsłe"), antyczne monety, których awers jest w negatywie widoczny na rewersie, bite w wielu miastach greckich w VI i V w. p.n.e.

Nummos - (grec. noummos, łac. nummus), ogólny termin określający monetę; także jednostka obliczeniowa odpowiadająca 1/40 follisa lub 1/6000 solida, rzadko emitowana jako rzeczywista moneta.

Obol - (grec. obelós - rożen), starożytna moneta grecka o wartości 1/6 drachmy, bita w wielu mennicach w srebrze, a w czasach panowania rzymskiego także w brązie; była wkładana zmarłym do ust, aby mogli, wg wierzeń, zapłacić Charonowi za przewiezienie przez Styks.

Oktobol - (grec. októbolon), starożytna srebrna moneta grecka o wartości 8 oboli lub 1 1/3 drachmy (attyckiej).

Pecunia - łacińska nazwa pieniędzy wywodząca się od łac. pecus - stado owiec, bydło, używana powszechnie do określania rzymskich monet miedzianych.

Quadratum incusum - (łac. "wklęsły kwadrat"), podzielony na wewnętrzne komórki kwadrat powstający na rewersie antycznych srebrnych monet greckich w wyniku uderzenia górnego tłoku, zakończonego właśnie takim stemplem, wciskającego kawałek srebra w głęboko ryty dolny stempel awersu.

Quadrigatus - nazwa republikańskiej srebrnej didrachmy z 2 połowy III w. p.n.e., przedstawiającej na rewersie Jowisza pędzącego w 4-konnym rydwanie (kwadrydze).

Quartuncia - brązowa moneta rzymska okresu republikańskiego o wartości 1/4 uncji, przedstawiająca na awersie głowę Romy, a na rewersie dziób okrętu.

Quatrunx - miedzian moneta rzymska o wartości 4 uncji lub 1/3 asa, onaczonej 4 puntami, emitowana w okresie republikańskim, równa triensowi.

Quincunx - brązowa moneta rzymska o wartości 5 uncji, bita w okresie republikańskim w wielu prowincjonalnych mennicach.

Sekstans - (łac. sextans), "brązowa" moneta rzymska o wartości 1/6 asa lub 1/2 uncji oznaczonej 2 kropkami, emitowana w okresie republikańskim, m.in. przedstawiająca na awersie głowę Merkurego, a na rewersie dziób galery.

Semis - (łac. semi - pół), "brązowa" moneta rzymska o wartości 1/2 asa (6 uncji), w okresie republikańskim oznaczana literami S, C lub 6 kropkami, bita od III w. p.n.e. do I w. n.e.

Semissis - złota moneta rzymska o wartości 1/2 solida lub 1/2 aureusa, bita w okresie późnego cesarstwa.

Semuncia - "brązowa" moneta rzymska o wartości 1/2 uncji lub 1/24 asa, oznaczanej niekiedy znakiem E, bita w okresie republikańskim.

Serratus - (łac. "zębaty"), nummi serrati, srebrna moneta rzymska o wartości denara, bita w II i I w. p.n.e., zaopatrzona w ząbkowany rant, wycinany przed wytłoczeniem monety.

Sesterc - (łac. sestertius), srebrna moneta rzymska, w czasach Republiki o wartości 1/4 denara, przedstawiająca na awersie głowę Romy i znak IIS, tzn. wartość 2,5 asa, a na rewersie dziób galery, później (w czasach cesarstwa) moneta "brązowa" o wartości 4 asów.

Silikwa - srebrna moneta rzymska o wartości 1/24 złotego solida, bita od 323r. n.e., aż do do okresu bizantyjskiego w połowie VII w.; także rzymska jednostka wagowa równa 1/6 scripulum lub 1/1728 funta, co odpowiadało 0,19 g (karat).

Sicilicus - rzymska jednostka wagowa równa 1/4 uncji lub 1/48 asa.

Siglos - grecka nazwa szekla; na Bliskim Wschodzie w starożytności stanowiła 1/60 lub 1/50 część miny, w zależności od systemu wagowego odpowiadała tetradrachmie, didrachmie lub drachmie.

Solid - (łac. solidus), złota moneta wprowadzona w latach 309-311 w zachodniej części cesarstwa rzymska przez Konstantyna I (306-337), ważąca 4,55 g, odpowiadająca 1/72 funta, bita bez zmiany stopy menniczej aż do końca XI w. w Bizancjum.

Stater - grecka jednostka wagowa i monetarna, różniąca się ciężarem w zależności od obowiązującego systemu: złoty stater systemu lidyjskiego ważył 8,10 g, a srebrny 11,20 g, srebrny stater w systemie milezyjskim ważył 14 g, w fenickim 12,57 g, w eubejskim (attyckim) jako tetradrachma 17,45 g, w egineckim 12,60 g, w korynckim 8,60 g i w fokejskim 16,50 g.

Spintria - miedziany żeton rzymski przedstawiający często sceny erotyczne, rozdawany mieszkańcom Rzymu celem realizacji w domach publicznych.

Stefanoforos - (grec. stephanephóros), nazwa srebrnej tetradrachmy autonomicznych miast greckich z III i II w. p.n.e., przedstawiającej na rewersie wieniec okalający wyobrażone postacie.

Subaeratus, nummi subaerati - niepełnowartościowy egzemplarz antycznej monety rzymskiej (najczęściej denara), mającej miedziane (rzadziej żelazne) jądro obłożone zewnętrzną "warstewką" srebra lub złota; w przypadku monet srebrnych określany często mianem denara platarowanego.

Systemy wagowe starożytnej Grecji - systemy oparte na talencie jako jednostce podstawowej, który dzielił się na 60 min, mina natomiast dzieliła się na 100 szekli; z podziału miny wywodzą się jednostki monetarne - stater, drachma, obol, czy szekel - różniące się ciężarem w zależności od przyjętego systemu wagowego; podstawowe systemy wagowe starożytnej Grecji:

1) achajski - podstawowa jednostka: stater o wadze 8 g, dzielony na 3 drachmy, 6 trioboli; stosowany w miastach południowej Italii; m.in. w Kaulonii, Krotonie, Metapontum, Posejdonii, Sybaris i Terinie, w Tarencie stosowany z modyfikacjami (nazwa odnosi się do faktu, że kilka głównych kolonii greckich w południowej Italii zostało założonych przez Achaję na Peloponezie);
2) attycki - podstawowa jednostka: tetradrachma o wadze 17,2 g (drachma 4,3 g, obol 0,72 g); stosowany w Atenach, Eubei, w miastach Sycylii, Delos, Cyrenajce; przyjęty przez Aleksandra III Wielkiego dla monet srebrnych;
3) chioski (zwany też rodyjskim) - podstawowa jednostka: tetradrachma o wadze 15,6 g; stosowany m.in. w mennictwie Chios, Rodos (w IV w. p.n.e.) i w miastach Azji Mniejszej po 400 r. p.n.e.;
4) eginecki - podstawowa jednostka: stater (didrachma) o wadze 12,2 g, dzielony na drachmy i mniejsze jednostki; stosowany m.in. w Eginie, Sykionie, w miastach Peloponezu, Beocji, Tesalii, Fokidzie i na Krecie;
5) eubejski - podstawowa jednostka: stater o wadze 17,2 g, dzielony na jednostki o nominałach 1/3 i 1/6 statera ; stosowany na Eubei do końca VI w. p.n.e., kiedy nastąpiło zasymilowanie z systemem attyckim i w eubejskich koloniach w Chalkidyce i na Sycylii;
6) fenicki - oparty na szeklu w wadze ok. 7 g.; stosowany głównie w miastach fenickich - Byblos, Sydonie i Tyrze;
7) fokejski - podstawowa jednostka: elektronowy stater o wadze 16,1 g; stosowany w Fokei, Lesbos, Kizykos;
8) kampański - podstawowa jednostka: stater (didrachma) o wadze 7,5 g; stosowany w miastach południowej Italii (Kampanii), Kumae, Neapolu, Posejdonii (do ok. 500r. p.n.e.), Velii;
9) korkyrejski - podstawowa jednostka: stater o wadze 11,6 g; stosowany w Korkyrze, Kefalenii, Zakynthos; stater w tym systemie równy jest 4 drachmom korynckim - 2/3 statera eubejskiego, co może wskazywać, że powstał z połączenia tych dwóch systemów wagowych;
10) koryncki - podstawowa jednostka: stater (tridrachma) o wadze 8,6 g; stosowany w Koryncie i jego koloniach;
11) likijski - podstawowa jednostka: stater w wadze 8,3 - 8,6 g (Likia zachodnia) i 9,5 - 10 g (Likia środkowa); stosowany w Likii;
12) milezyjski (zwany też lidyjskim) - podstawowa jednostka: stater o wadze 14,1 g (dzielona na wiele drobnych frakcji); odnosi się do monet bitych z elektronu w miastach południowej Jonii, m.in. Milecie, i Efezie, oraz w Lidii; monety srebrne w tym systemie biło m.in. Melos;
13) perski (wywodzi się od systemu lidyjskiego) - podstawowe jednostki: złota "darejka" o wadze 8,35 g, srebrny siglos o wadze 5,35 g; stosowany dla monet złotych w Persji, Lidii i Lampsakos (IV w. p.n.e.), dla monet srebrnych m.in. w Lidii, Persji, w miastach zachodniej Azji Mniejszej;
14) samijski - podstawowa jednostka: tetradrachma o wadze 13,1 g; stosowany w mennictwie Samos w V w. p.n.e.

Szekel (sykiel) - starożytna bliskowschodnia jednostka wagowa równa 1/60 miny; także srebrna moneta żydowska o wadze ok. 14 g, bita podczas I i II powstania żydowskiego w latach 66-70 i 132-135.

Talent - grecka jednostka wagowa, najczęściej równa 60 minom lub 6000 drachmom, lub 36000 oboli, w Babilonie równa 60 minom lub 3600 szeklom; w Rzymie przybliżonym odpowiednikiem talenta było centupondium odpowiadające 100 librom (funtom) srebra.

Tessera - (łac. "płyta, znak"), brązowy lub ołowiany żeton rzymski okazywany przy wstępie do teatrów, na stadiony, itp.
Tetartemorin - (grec. tetartemórion), moneta grecka o wartości 1/4 obola lub 1/24 drachmy, bita w III w. p.n.e. m.in. w Atenach, Eginie, Argos, Tegei, Elis i Sykionie.

Tetrachalkon - miedziana moneta grecka o wartości 4 chalkusów, bita w starożytności, m.in. na Chios.

Tetras - (grec. tetrás), grecka moneta brązowa bita w starożytności na Sycylii, odpowiadająca 1/3 litry lub 4 uncjom.

Tetrassarion - brązowa moneta grecka o wartości 4 assarionów, czyli asów, równa sestercowi, bita przez wiele miast wschodniej części cesarstwa rzymskiego w I-III w. n.e.

Tetrobol - (grec. tetróbolon), starożytna moneta grecka o wartości 4 oboli, bita m.in. w Atenach.

Trias - (grec. trias), brązowa moneta grecka o wartości 1/4 litry, bita w starożytności na Sycylii, m.in. w Syrakuzach.

Trichalkon - (grec. tríchalkon), miedziana moneta rzymska o wartości 3 chalkusów, bita w starożytności, m.in. na Chios i przez Seleucydów w Syrii.

Triens (tremissis) - brązowa moneta republiki rzymskiej o wartości 1/3 asa (4 uncje); także złota moneta rzymska, zwana złotym triensem, bita od panowania Konstantyna I (306-337) o wartości 1/3 solida, przyjęta później w systemach menniczych królestw germańskich w V w. na obszarze upadłego zachodniego cesarstwa rzymskiego.

Trihemiobol - (grec. trihemiobólon), srebrna moneta grecka o wartości 1.5; obola, bita w starożytności, m.in. w Atenach i Koryncie; niekiedy wybijana w złocie, np. w Kartaginie.

Trihemitartemorion - srebrna moneta grecka o wartości 3/8 obola, bita w starożytności w Atench.

Trikollybon - starożytna miedziana moneta grecka o wartości 3/4 chalkusa, w Atenach równa leptonom.

Triobol - (grec. trióbolon), starożytna srebrna moneta grecka o wartości 3 oboli lub 1/2 drachmy (hemidrachma), bita też w złocie w Kartaginie i przez Ptolemeuszy w Egipcie.

Tripondius (tressis) - miedziana moneta rzymska epoki republikańskiej o wartości 3 asów, przedstawiająca na awersie głowę Romy, a na rewersie dziób galery, nosząca też znak wartości w postaci III.

Trite - starożytna moneta grecka o wartości 1/3 elektronowego statera, bita w Kyzikos, Fokei i Mytilene.

Tritetartemorion (tritemorion) - starożytna srebrna moneta grecka o wartości 3/4 obola, bita m.in. w Atenach i wielu mennicach peloponeskich.

Uncja - drobna moneta rzymska o wartości 1/12 asa, przedstawiająca m.in. na awersie głowę Romy, a na rewersie dziób galery, nosząca też znak wartości w postaci 1 punktu.

Wiktoriat - (łac. victoriatus), srebrna moneta rzymska bita od początku II wojny punickiej (218r. p.n.e.), do ok. 170 r. p.n.e. jako pieniądz handlu zagranicznego, odpowiadająca wartości 3/4 denara, przedstawiająca na awersie głowę Jowisza, a na rewersie postać Wiktorii, którą pod koniec II w. p.n.e. umieszczano na srebrnych kwinarach.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Akademia                
                       
                       
  Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

                       
     
Wiadomości  
 
 

News

Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  News

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
           
  Mews

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
Fot. GMI
        Czytaj ...
           
 
 
 
 
 
 
News - Słowniki
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
Media Informacyjne
 
   
 
 
         
 
Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.